time

00/09/03

ارزدیجیتال زی کش چیست؟

article-img

بلاگ اکسکریپتویی

 

Zcash چیست؟

زی‌کش یک رمز ارز مبتنی بر بلاکچین است، اما چند تفاوت در تکنولوژی بلاکچین خود با دیگر رمز ارز ها دارد. ویژگی هایی مانند افزایش حریم خصوصی، اثبات دانش صفر، گمنامی کامل، آن را به یک سیستم پرداخت متمایز تبدیل می‌کند. رمز ارز زی کش از پروتکل اثبات دانش صفر  zero-knowledge استفاده می‌کند؛  با استفاده از این پروتکل تراکنش‌ها به‌صورت کاملاً ناشناس انجام می‌شود. Zcash بخشی از پاداش استخراج بلوک های خود را که “پاداش بنیان‌گذار” نامیده می‌شود، برای تأمین هزینه توسعه پروتکل پرداخت می‌کند.

 

 

تاریخچه زی کش

رمز ارز Zcash که قبلاً به‌عنوان “Zerocoin” شناخته می‌شد، در سال ۲۰۱۳ تاسیس شد. این ارزدیجیتال ابتدا با استفاده از تکنیک‌های ریاضی پیشرفته به نام اثبات دانش صفر به‌عنوان یک پلاگین آزمایشی حریم خصوصی برای بیت کوین پیشنهاد شد.

اما به دلیل جدید بودن و شدت محاسباتی پروتکل Zerocoin ، توسعه دهندگان اصلی بیت کوین معتقد بودن استفاده از آن در شبکه اصلی این بیت کوین، عملاً غیرممکن است. به همین دلیل با پیشرفت‌های بیشتر در پروتکل دانشمندان بنیان‌گذار Zerocoin با همکاری محققان MIT و دانشگاه تل‌آویو پروتکل جدیدی به نام “Zerocash” (Zcash) ایجاد کردند. پروتکل Zcash پس از جذب Zooko Wilcox ، برای هدایت پروژه و جمع‌آوری بیش از ۳ میلیون دلار سرمایه اولیه، تحت شرکت Zcash شروع به فعالیت کرد و هدف آن ایجاد پروتکل Zcash به یک ارز رمزنگاری شده کامل بود.

همچنین در سال ۲۰۱۷ بنیاد Zcash به‌عنوان یک مؤسسه غیرانتفاعی با هدف ایجاد زیرساخت‌های پرداخت اینترنتی و حفظ حریم خصوصی کاربران به شرکت Electric Coin تغییر نام داد.

 

زی کش

آدرس های شبکه زی کش

Zcash دارای دو نوع آدرس متفاوت است: 1-خصوصی (آدرس‌های z) 2-شفاف (آدرس‌های t)

 همه آدرس‌های خصوصی با “Z” و آدرس‌های شفاف با “T” شروع می‌شوند. وقتی یک معامله از نوع zaz در مرورگر بلاک ظاهر می‌شود یعنی ثبت شده و کارمزد آن پرداخت شده است. این دو مورد تنها اطلاعاتی است که از این مدل تراکنش در دسترس است و مواردی مانند آدرس‌ها، مقدار تراکنش و … در حالت کلی برای عموم قابل‌مشاهده نیست.

گاهی از اوقات  صاحب آدرس z تصمیم می‌گیرد که جزئیات تراکنش انجام شده را با یک شخص دیگر به اشتراک بگذارد. بدین منظور  یک کلید خصوصی در اختیار شخص ثالث قرار می‌گیرد که با استفاده از آن می‌تواند به جزئیات تراکنش دسترسی پیدا کند. همچنین آدرس‌های T نحوه عملکردی کاملاً شبیه به تراکنش‌های بیت کوین دارند.

 

ویژگی های رمز ارز زی کش

  • کم بودن کارمزد: کارمزد تراکنش‌های زی کش حدودا ۰,۰۰۰۱ ZEC است.
  • امنیت بسیار بالا: رمز ارز زی کش دارای ۲ آدرس متفاوت است که یکی کاملاً خصوصی و دیگری مانند بیت کوین است.
  • نمایش اطلاعات پرداخت: فرستنده یا گیرنده می‌تواند جزئیات خاصی از معامله را برای اشخاص ثالث عمومی کنند.
  • انقضای معامله: درصورتی‌که بعد از ۵۰ دقیقه برداشت وجه در یک تراکنش انجام نشود؛ به‌صورت خودکار لغو می شود.
  • معاملات چند امضایی: Zcash از تراکنش‌هایی چند امضایی پشتیبانی می‌کند.