time

00/09/06

نسبت ریسک به ریوارد چیست؟

article-img

بلاگ اکسکریپتویی

 


نسبت ریسک به ریوارد(پاداش) چیست؟
نسبت ریسک به ریوار  نشان دهنده این است که سرمایه‌گذار به ازای ریسک از دست دادن هر دلار در یک معامله قرار است چه مقدار پاداش کسب کند. یعنی این مفهوم به این موضوع اشاره دارد که آیا اصلا ارزش دارد تریدر سرمایه خود را به خطر بیاندازد و وارد یک معامله شود؟ یه نه. یک معامله را در نظر بگیرید که نسبت ریسک به پاداش آن 1 به 7 باشد. در این حالت سرمایه‌گذار حاضر است در ازای به دست آوردن 7 دلار به عنوان پاداش سرمایه‌گذاری، ریسک ضرر 1 دلاری سرمایه‌گذاری خود را بپذیرد. 
اصولا تریدرها نسبت ریسک به ریوارد را به نسبت R/Rمی خوانند. در واقع این نسبت معرف این است که در ازای از دست دادن هر 1 دلار از سرمایه خود، خواهان به دست آوردن چه مقدار سود هستند. محاسبه این نسبت ریسک به پاداش بسیار ساده است. حد سود در واقع بالاترین مقدار سود احتمالی است که در یک معامله انتظار کسب آن را دارید. حد ضرر نیز قیمتی است که اگر رمز ارزی که خریدید به آن قیمت برسد از آن معامله خارج می شوید. 

 

 

ریسک به ریوارد چگونه محاسبه می شود؟
این نسبت با تقسیم مقدار ضرری که تریدر حاضر است در صورت عوض شدن جهت حرکت قیمت بپذیرد بر مقدار سود انتظاری او از معامله محاسبه می‌شود.

ریسک به ریوارد


چرا ریسک به ریوارد مهم است؟
نسبت ریسک به ریوارد به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند که ریسک از دست دادن پول خود در معاملات مدیریت کنند. حتی اگر تریدری معاملات سودآور داشته باشد و این نرخ زیر 50% باشد، در این صورت به مرور زمان ضرر می‌کند. 
سرمایه‌گذاران معمولاً برای به حداقل رساندن ضرر یا مدیریت مستقیم سرمایه‌گذاری خود در معاملات رمز ارز ها با تمرکز ودقت بر نسبت ریسک به ریوارد از سفارشات استاپ لاس استفاده می‌کنند. سفارش استاپ لاس یا همان حد ضرر به گونه‌ای طراحی شده که اگر قیمت رمز ارز به پایین‌ترین حد تعیین‌شده برسد به صورت خودکار رمز ارز موجود در سبد دارایی فروخته می‌شود. در معاملات خود همواره باید ریسک و پاداش  معاملات را باهم مقایسه کنید. تریدر های حرفه‌ای همواره وارد معامله‌ای می‌شوند که نسبت ریسک به ریوارد منطقی‌تری دارد.