time

00/03/28

بلاکچین چیست؟

article-img

این روز ها با محبوب شدن ارز های دیجیتالی مردم با مفهومی به نام بلاکچین آشنا شدند که فناوری جدید و بسیار مفیدی برای نگهداری از اطلاعات است. امروز در این مقاله به شرح کار بلاکچین می پردازیم.

بلاکچین چیست و چگونه کار می کند؟

به صورت خلاصه، بلاکچین یک نوع سیستم ثبت گزارش و اطلاعات است که تفاوت آن با سایر سیستم ها این است که اطلاعات ذخیره شده روی این نوع سیستم، میان همه اعضای یک شبکه یا همان بلاکچین به اشتراک گزاشته می شود و با استفاده از روشهای خاص رمزنگاری و توزیع داده ها، امکان هک و یا حذف اطلاعات ثبت شده در شبکه تقریبا از بین می رود.

مفهموم شبکه بلاکچین برای اولین بار با پیدایش بیت کوین پادشاه ارز های دیجیتالی پدید آمد. بیت کوین از بلاکچین برای ثبت اطلاعات استفاده می کند و به همین دلیل است که دست کاری شبکه بیت کوین تقریبا غیر ممکن است زیرا اطلاعات حساب افراد و یا نقل و انتقالات روی شبکه بلاکچین با همه کاربران شبکه به اشتراک گذاشته می شود.

بلاک چین ترکیب دو کلمه بلوک و زنجیره است که یعنی زنجیره بلوک های اطلاعات ... در هر بلوک هر اطلاعاتی می توان ثبت کرد از تراکنش های یک ارز مانند بیت کوین، اتریوم و... تا اطلاعات فردی یک انسان. اطلاعات در هر بلاک ثبت می شود و به صورت زنجیره ای به هم متصل می شوند.

بلاکچین

در مثالی ساده فکر کنید شما یک کاغذ حاوی اطلاعات مهمی در دست دارید و نسخه اسکن شده آن را به پنج نفر است دوستانتان داده اید، حالا اگر شما روزی تصمیم بگیرید اطلاعات سند کاغذی را از بین ببرید چون پنج نفر از دوستانتان یک نسخه از آن دارند عملا توان از بین بردن آن را ندارید زیرا با نابود کردن کاغذ دوستانتان هنوز آن را در دست دارند. این مثال مفهوم یک شبکه بلاکچین است. هر بلاکچین می تواند میلیونها کاربر داشته باشد که اطلاعات شبکه میان آنها توزیع می شود که خطر تغییر یا از بین رفتن اطلاعات به صفر می رسد زیرا در شبکه بلاکچین وقتی اطلاعات از بین می رود که تمامی کاربران یک بلاکچین از آن خارج شوند که این امکان در بلاکچین های بزرگ عملا وجود ندارد.

در کنار مفهوم بلاکچین یک چیز دیگر هم وجود دارد. هر کدام از این بلاک‌ها چیزی به نام هش (Hash) دارند. یک هش رشته‌ای متنی است که از یک تابع ریاضی خاص تولید شده و کاربرد آن جلوگیری از تقلب در سیستم است. هش یک داده یا ورودی، همیشه ثابت است. استفاده از راهکار هش باعث می‌شود تا از تقلب و تغییر اطلاعات ثبت‌شده روی بلاک چین جلوگیری به عمل آید. درواقع هر بلاک علاوه بر مقدار هش خود حاوی مقدار هش بلاک قبلی هم هستند.

 

امیدوارم توانسته باشیم در این مقاله به صورت کامل سوالات ذهن شما را درمورد بلاکچین پاسخ داده باشیم. ما در این مقاله سعی کردیم به صورت خیلی ساده به بیان مفهوم بلاکچین بپردازیم و بلاکچین بسیار بزرگ تر و کاربردی تر از چیزی است که ما امروز توضیح دادیم.