time

00/03/30

انواع کلاهبرداری در دنیای ارز های دیجیتال

article-img

در جهان رمز ارز ها راه های زیادی هست که سرمایه شما را تهدید می کنه.اخاذی،صرافی های جعلی، آدرس های قلابی، هدایای تقلبی، طرح های پانزی، حمله های هکری، بدافزار ها، ایمیل های تله گذاری و... این ها فقط چنتا از مواردی هستن که دارایی شما را تهدید می کنه و ما امروز در این مقاله به توضیح این راه ها می پردازیم.

اخاذی:

اخاذی

اخاذی از مرسوم ترین کلاه برداری هاست. در این حالت کلاه بردار ها وقتی متوجه موجودی کیف پول شما می شوند با توجه به اطلاعاتی که ازتون دارند، شما را تحت فشار قرار می دهند تا جایی که براشون پول ارسال کنید. بهترین راه اینه که سعی کنید اطلاعات شناسایی خودتون را در فضای کریپتوکارنسی لو ندید و سعی کنید از ورود دو مرحله ای و پسور های قوی استفاده کنید.

 

آدرس های قلابی:

آدرس های قلابی

این هم یکی از مرسوم ترین شیوه ها برای به دست آوردن اطلاعات امنیتی شماست. برای مثال دامنه های تقلبی با اسم بایننس،تراست والت، کوینکسو... در این مورد کلاهبردار آدرس اینترنتی نزدیک به صرافی ها و کیف پول ها را به بهانه های مختلف برای شما ارسال می کنند تا شما اطلاعات ورود خودتون را وارد کنید. پس همیشه آدرس را چک کنید و اون روی توی مرورگرتون بوکمارک کنید.

صرافی های قلابی:

صرافی قلابی

در دنیای رمز ارز ها ممکنه اسم صرافی های مختلفی به گوشتون بخوره و به لحاظ ظاهری هم توی اون ها خرید و فروش انجام بشه اما ممکنه خیلی از اون ها قانونی و رسمی نباشن و هدفشون فقط دزدی باشه. معمولا هم با کارمز های کم و کوین های رایگان و قیمت های رقابتی مشتری جذب می کنند. به همین خاطر همیشه حواستون باشه که پروتکل های امنیتی صرافی ها را چک کنید.

بد افزار ها:

بد افزار ها

برای مثال شما از یکی از دوستانتان آدرس کیف پولش را می گیرید که مبلغی رو انتقال بدید، بعد از اینکه آدرس رو کپی کردید و می خواید توی آدرس مقصد پیستش کنید، آدرس دیگه ای به جای آدرس مقصد دوستتون پیست میشه! این هم یک نوع از کلابرداری است و معمولا روی سیستم های عمومی این بدافزار ها وجود دارن. همیشه سعی کنید از سیستم های امن استفاده کنید و قبل از انتقال مبلغ آدرس مقصد رو یکباره دیگه چک کنید.

هدایای تقلبی:

هدایای تقلبی

در این روش کلاهبرداری، کلاهبردار ها به شما میگن که مقداری رمز ارز براشون بفرستید تا اون ها در ازای اون مقدار بیشتری به شما برگردونن. معروف ترین مثال این روش هم هک اکانت توییتر خیلی از آدم های مشهور مانند بیل گیتس و... در سال 2020 و طلب بیت کوین از طریق اکانت آنها بود.

طرح های پانزی:

طرح های پانزی

درمورد طرح های پانزی در یک مقاله جداگانه مفصل این روش کلاهبرداری را توضیح دادیم و پیشنهاد می کنم آن را مطالعه کنید. این روش روز به روز در حال افزایش هست و افراد زیادی را درگیر خودش می کنه. این گونه طرح ها به شدت متکی به مسائل درآمدی هست و ورود افراد به عنوان زیرمجموعه که با مطالعه مقاله اختصاصی تیم تولید محتوای اکسکریپتویی توانید به راحتی آنها را تشخیص دهید.

باج افزار ها:

باج افزار ها

این نرم افزار ها هم متاسفانه بسیار زیاد شدن و افراد زیادی را درگیر خودشون می کنند. کلاهبردار ها در این روش با استفاده از نرم افزاری که طراحی کردن و شما به هر شکلی روی گوشی یا کامپیوترتون نصب می کنید اقدام به قفل کردن گوشی و کامپیتور شما می کنند و برای بازکردن مجدد ازتون اخاذی می کنن. پس حتما بسیار دقت کنید و سعی کنید نرم افزار ها را از وبسایت های رسمی اونها یا از استور های معتبر دانلود و نصب کنید.

 

در این مقاله به صورت مختصر به توضیح برخی روش های کلاهبرداری در دنیای رمز ارز ها پرداختیم. امیدواریم هیچ موقع دچار کلاهبرداری نشوید و همیشه موفق پر سود به فعالیت خودتون ادامه بدید.

تیم تولید محتوای اکسکریپتویی