time

00/04/03

جان مک‌آفی با خودکشی در زندان به زندگی خود پایان داد

article-img

جسد جان مک‌آفی (John McAfee)، یکی از پرحاشیه‌ترین نام‌ها در حوزه فناوری و ارزهای دیجیتال، در زندان پیدا شد. روزنامه‌های مطرح اسپانیایی علت مرگ او را خودکشی اعلام کرده‌اند.

به گزارش ارزدیجتیال به نقل از کوین دسک، مقامات قصد دارند برای روشن‌شدن ابعاد بیشتر ماجرا، جسد او را کالبدشکافی کنند. نکته جالب ماجرا اینجاست که او در سال ۲۰۱۹ در توییتی اعلام کرده بود دولت آمریکا به او گفته است که کاری می‌کنند خودش را بکشد! او در ادامه اعلام کرده بود که اگر خودش را کشت، کار خودش نیست.

توییت جان مک آفی

این در حالی بود که ساعاتی پیش از انتشار خبر خودکشی مک‌آفی، دادگاه عالی اسپانیا رأی به استرداد او به آمریکا داده بود. قرار بود پس از استرداد به آمریکا، او به جرم کلاهبرداری تحت پیگرد قضایی قرار بگیرد.

دادگستری ایالت کاتالان در بیانیه‌ای نوشت:

همه شواهد نشان می‌دهد که احتمالاً دلیل مرگ خودکشی بوده است.

یکی از کارکنان زندان در پاسخ به تماس خبرنگاران اعلام کرد که امروز ساعت ۹ صبح به وقت محلی برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد مرگ مک‌آفی تماس بگیرند.

وزارت دادگستری آمریکا سال گذشته اعلام کرده بود که مک‌آفی از طریق تبلیغ ارزهای دیجیتال، مشاوره، سخنرانی‌ها و فروش حق پخش مستند زندگیش میلیون‌ها دلار دریافت کرده بود.

او اوایل این ماه و در جلسه بررسی استردادش به آمریکا اعلام کرده بود که پشت این استرداد انگیزه‌های سیاسی وجود دارد.

او به اتهام کلاهبرداری ۴ میلیون دلاری با ۱۰ سال زندان مواجه است. روزنامه ال‌پائیس (El Pais)، چاپ اسپانیا، گزارش کرده است که مک‌آفی اکتبر ۲۰۲۰ (آبان ۹۹) در فرودگاه شهر بارسلونا و هنگامی که قصد پرواز به ترکیه را داشت بازداشت شد.

او در مصاحبه‌ای که نوامبر ۲۰۲۰ (آذر ۹۹) با مجله ال‌دیاریو (El Diario) داشت، وضعیت زندان‌های اسپانیا را مثل یک هتل مجلل توصیف کرد. به‌گفته وی زندان‌های آمریکا دارای وضعیتی ضد انسانی دارند.

در سال‌های گذشته، او با دریافت پول چندین عرضه اولیه سکه را تبلیغ و در طرح‌های پامپ و دامپ شرکت کرد.

شایان ذکر است که وزارت دادگستری آمریکا هنوز واکنشی رسمی نسبت به این خبر نشان نداده است.