time

00/04/04

میم کوین چیست؟معرفی دو میم کوین محبوب

article-img

میم کوین چیست؟

به صورت خیلی خلاصه آن دسته از ارزهای دیجیتال که بر پایه یک شوخی ایجاد شده اند را میم کوین می نامند. و بسیاری از همین میم کوین ها که بر پایه یک شوخی ایجاد شده اند رشد چشمگیری دارند و در فضای مجازی بسیار گسترش پیدا می کنند.

برای مثال میم کوین دوج از میم کوین هایی بود که شهرت و رشد بسیار زیادی بدست آورد و حتی توانست حمایت ایلان ماسک مخترع و کار آفرین آمریکایی را نیز جذب کند تا جایی که ایلان ماسک در یک برنامه تلوزیونی خود را پدر دوج کوین نامید!

پس متوجه شدید که ارز هایی که بر پایه یک شوخی ایجاد شده اند را میم کوین می نامند. اکنون به معرفی دو میم کوین معروف یعنی دوج کوین و شیبا اینو می پردازیم.

دوج کوین

دوج کوین

دوج کوین نخستین ‌بار در سال ۲۰۱۳ میلادی معرفی شد و قصد دارد به عنوان پول مجازی شبکه‌های اجتماعی برای ارسال پاداش و انعام و پرداخت‌های نفر به نفر در این فضا استفاده شود. لوگو دوج کوین تصویر یک سگ ژاپنی از نژاد شیبا اینو است.

کارکرد دوج‌کوین بدین ترتیب است که برای مثال افراد می‌توانند برای تقدیر از یک محتوای با ارزش در شبکه‌های اجتماعی مقداری دوج‌کوین به صاحب اثر ارسال کنند و بدین ترتیب علاوه بر لایک کردن می‌توانند از این سازوکار بهره ببرند

دوج‌کوین یک سال پس از معرفی در سال ۲۰۱۴، موفق شد ۶۰ میلیون دلار سرمایه جذب کند و این روند همچنان ادامه پیدا کرد تا اینکه در اواخر ۲۰۱۷ ارزش سرمایه آن به یک میلیارد دلار رسید. در مقام مقایسه با دیگر ارزهای رمزپایه، دوج‌کوین نرخ انتشار بالایی دارد و تا اواسط سال ۲۰۱۵ نزدیک به ۱۰۰ میلیون دوج‌کوین استخراج شده‌است.

یکی از ویژگی های خاص دوج کوین این است که تعداد عرضه آن نا محدود است! و هیچ وقت استخراج و عرضه آن تمام نمی شود. در دو ماهه اول سال 2021 قیمت دوج کوین با حمایت ایلان ماسک و کاربران فضای مجازی به شکل چشمگیری افزایش یافت.

شیبا اینو

شیبا اینو

 کلمه شیبا اینو نام یک نژاد ژاپنی سگ است. در ابتدا این سگ نماد ارز دیجیتال دوج کوین بود اما پس از مدتی با روی کار آمدن ارز شیبا اینو به عنوان نماد و نام این ارز نیز شناخته شد. شیبا اینو یکی از توکن‌هایی است که با الهام گرفتن از دوج کوین به وجود آمده است. در اصطلاح رایج موجود در بازار این رمزارز به عنوان قاتل دوج کوین نیز شناخته می‌شود. روندها در بازار نشان می‌دهد که این رمز ارز در تلاش است تا دوج کوین را پشت سر گذاشته و برای همیشه از آن پیشی بگیرد.

شیبا اینو یک توکن است که بلاکچین اختصاصی ندارد و از بلاکچین اتریوم استفاده می کند و همانند دوج کوین یا سکه نیست و بلاکچین اختصاصی ندارد. شهرت شیبا اینو بخاطر رشد قیمت و افزایش ناگهانی حجم معاملاتش است.

 

امیدوارم در این مقاله کوتاه با مفهوم میم کوین آشنا شده باشید و دوج کوین و شیبا اینو را بهتر بشناسید.